GARDIMAX MEDICA Spray 30ml

  • Dodaj recenzję:
  • A6012
  • Dostępność: Oczekujemy na dostawę Oczekujemy na dostawę
  • szt.
  • 15,90 zł
  • Niedostępny
Gardimax Medica Spray to lek dostępny bez recepty w formie aerozolu do stosowania w jamie ustnej, który wykazuje działanie odkażające, miejscowo znieczulające oraz łagodzące dolegliwości związane ze stanem zapalnym gardła. Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dla dzieci powyżej 30 miesięcy życia.

Wskazania:

Lek Gardimax Medica Spray jest wskazany w objawowym zwalczaniu dolegliwości bólowych towarzyszących ostrym stanom zapalnym gardła i jamy ustnej.

Skład i działanie:

Gardimax Medica Spray zawiera w składzie dwie substancje czynne: chlorheksydynę (Chlorhexidini digluconatis solutio) oraz lidokainę (Lidocaini hydrochloridum). 1 porcja leku odpowiada 0,18 mg chlorheksydyny oraz 0,04 mg lidokainy.
Chlorheksydyna to substancja o działaniu odkażającym, antybakteryjnym oraz przeciwdrożdżakowym, która jest stosowana w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lidokaina to natomiast związek znieczulający, który skutecznie przeciwdziała powstawaniu i przewodzeniu impulsów nerwowych, blokując kanały sodowe, specjalne struktury znajdujące się w błonach komórek nerwowych. Lidokaina oddziałuje na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe. Jest zaliczana do leków o szybki początku działania.

Dawkowanie:

Osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12 roku życia: 3-5 dawek jednorazowo, 6-10 razy na dobę. Lek jest przeznaczony do stosowania krótkotrwałego przez okres nie dłuższy niż 3-4 dni.

Dzieci od 30 miesiąca życia: 2-3 dawek jednorazowo, 3-5 razy na dobę. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego, przez czas nie dłuższy niż 3-4 dni.

Nie należy przekraczać dziennych rekomendowanych dawek leku Gardimax Medica Spray. Zwiększone porcje nie zwiększą jego skuteczności, a mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania:

Gardimax Medica Spray nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 30 miesięcy życia, a także u osób, których została stwierdzona nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Produktu nie należy stosować w okresie ciąży oraz karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Możliwe działania niepożądane:

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić nieprzewidziane reakcje alergiczne na skórze oraz błonie śluzowej (wysypka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej). Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia smaku oraz uczucie pieczenia na języku. Przy długotrwałym stosowaniu preparatów zawierających w składzie chlorheksydynę można zaobserwować brązowawe przebarwienia na zębach, które poddają się usunięciu.

Interakcje:

Z uwagi na istniejące ryzyko interakcji, przy stosowaniu leku Gardimax Medica Spray zaleca się rezygnację z przyjmowania antyseptyków. Należy unikać równoczesnego zażywania środków znieczulających miejscowo oraz inhibitorów cholinoesterazy. Lidokaina może podwyższać poziom methemoglobiny we krwi pacjentów, którym podawane są leki wpływające na jej powstawanie (np. sulfonamidy). Metabolizm lidokainy mogą przyspieszać barbiturany, ryfampicyna oraz fenytoina, natomiast hamują go leki beta-adrenolityczne, cymetydyna, norepinefryna oraz anestetyki wziewne.

Środki ostrożności:

Lek Gardimax Medica Spray nie jest przeznaczony do stosowania długotrwałego. Należy ograniczyć jego podawanie do przypadków, kiedy złagodzenie dolegliwości bólowych i podrażnienie gardła jest absolutnie konieczne. Produktu nie podawać osobom ze szczególną skłonnością do reakcji alergicznych. Preparat zawiera 42,5% objętości etanolu, 168 mg w 5 dawkach, co jest równoważne 0,85 l piwa lub 0,35 ml wina. Aerozol do stosowania w jamie ustnej zawiera 3,5 g etanolu. Jest to szkodliwa dawka dla osób uzależnionych od alkoholu, kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią oraz dla pacjentów z epilepsją oraz chorobami wątroby. Lek został wyprodukowany bez dodatku cukru i może być stosowany u osób chorujących na cukrzycę.  
Nie stwierdzono szkodliwego oddziaływania leku Gardimax Medica Spray na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych.
Z uwagi na zawartość lidokainy, w przypadku przedawkowania leku mogą pojawić się następujące objawy: nerwowość, oczopląs, niepokój, ziewanie, szumy uszne, drżenie mięśni, drgawki, niewydolność oddechowa, spadek napięcia mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, rozszerzenie naczyń obwodowych, bradykardia, zatrzymanie akcji serca. Chlorheksydyna jest wchłaniana z przewodu pokarmowego w niewielkim stopniu.